Методична скарбничка


Відкритий урок з української мови у 2 – А класі

Вчитель:  Левітан  Наталія  Валеріївна

     Тема: Добір спільнокореневих слів з найуживанішими  у мовленні школярів коренями.
       Мета: закріплювати вміння учнів добирати споріднені слова та визначати корінь, закріплювати знання про вивчені частини мови; розвивати зв’язне мовлення, вміння складати речення; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати естетичні почуття, інтерес до навчання, любов і бережливе ставлення до природи.

Хід уроку
I.      ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Розпочати час урок
Станьте, діти, всі рівненько
Щоб усе пройшло гарненько
Поверніться до гостей,
Привітайтесь: «Добрий день»
-Цікаво, що ви очікуєте від нашого уроку?
Перевірка д/з.
II.     АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ. Повторення основних понять з теми.
Запишеми число, класна робота .
Прочитайте вірш-загадку. Про кого у ньому розповідається?
Що ви знаєте про дятла?
 Запишемо каліграфічно зєднання.
1.     Каліграфічна хвилинка
Дя ят те ел  Дд  До Д д  од дл дятел
Ск. букв у слові дятел ?
Ск. звуків?
Ск.складів? Запишемо звукову модель слова дятел
Дятел [=0|-0-]-5 б., 5 зв., 2 скл.
Якщо треба перенести слово з рядка в рядок, як ми перенесемо?
Слово дятел це словникове слово написання якого можна перевірити за словником, орфографічним словником.
2) Доберіть два прикметника до цього слова(нарядний, гарний, працьовитий турботливий.)
3)  Доберіть три дієслова.(добуває, піклується, відшукує,обстежує, обслуговує, лікує)
У нас була пошукова експедиція-знайти цікаву інформацію про дятла.
1 учень. Цікаво знати: Найдовший язик має зелений дятел. Довжина 14 см.(Євразія)У звичайного довжина до 10 см.
2 учень. Дятел може здійснити удари по дереву з швидкістю 20–25 раз на секунду (що майже вдвічі перевищує швидкість кулемета).
3 учень. За день дятел здійснює 12000 ударів своїм дзьобом.
4) «Зберіть»  і запишіть речення з розсипаних слів.
старого, у, Дятел, мешкає, дуплі, дерева.
Запишемо.
Знайдіть іменники.
Дієслова.
Прикметники.
Прийменники.
—  Пригадаємо, які слова називають спорідненими?
6) Доберемо споріднені слова.(Дятлик, дятленя)
- Хто здогадався над якою темою будемо працювати на уроці?
Фізкультхвилинка
III.   ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
—  Сьогодні на уроці будемо продовжувати закріплювати вміння добирати спільнокореневі слова.
Яка зараз пора року?
Якою погодою вона характерна?
1)     На дошці були записані групами споріднені слова, але налетів вітерець-пустунець і все переплутав. Випишіть групами споріднені слова, позначте в них корінь.
Мороз, сніг, сніговий, морозець, холод, сніговик, морозний.
— Яке слово не потрапило до жодної групи? Чому?
—Доберіть до нього споріднені слова. (Холодний, похолодання, холодок, холодильник)
Запишемо.
IV. Виконання практичних завдань та повторення і закріплення основних умінь та навичок.(с. 120-121)
Вправа 2  усно(читають 2 дітей по 1 абзацу)
— Прочитайте текст. Що ви дізналися про дятла?
— Прочитайте виділене речення. (Словник). З якою інтонацією потрібно його читати?
— Відшукайте у стовпчику «зайве» слово, 
1)     Гра «Шосте зайве"».    Усно
ошатний
строкатий                      
різноколірний            
пістрявий                      
брудний                        
плямистий                   
 Строкатий — розписаний різнобарвними смужками, плямами; забарвлений в різні кольори. 
 Пістрявий - оперення птахів - із плямами іншого кольору, відтінку.
  Ці слова ми можемо використати описуючи дятла.
— Усно опишіть дятла за поданим планом:
- Кого хочете описати?(Я хочу описати дятла)
- Який її зовнішній вигляд?( Перший абзац підручника допоможе легко вам описати дятла.
1. Яка голівка у дятла? (Голівка у дятла чорна.)
2. Що на потилиці? (Його легко впізнати серед інших пташок за його яскраво-червоній плямі на потилиці.)
3. Які крила? (На чорних крилах у дятлика білі цятки.)
4. Яка спинка? (Спинка у дятла чорна.)
Він весь різноколірний, плямистий.
5. Як називають дятла? ( Дятел-лісовий лікар.)
Фізкультхвилинка
Вправа З
— Прочитайте текст. Яке речення є прислів'ям?
Випишіть спільнокореневі слова варіант до слова весна варіант до слова яблуня. Позначте корінь.
— Запишіть підкреслені слова в абетковому порядку.(???)
Гра «"Зайве"слово» усно
РОБОТА В ПАРАХ   (в конвертах)
— Прочитайте слова, доберіть до них пари споріднених слів (на парту 1 набір розрізаних слів.)
Море         морський
Діти           дітвора
Садити      садівник
Лісок         лісник
Земля        земляний
Гра «Додай словечко»
— Вставте у прислів'я пропущені спільнокореневі слова. Позначте корінь. _____ (Праця) людину годує, а лінь марнує. Бджола мала, а й та_____
(працює)._____(Працьовиті) руки гори вернуть.
Запишемо.
Слова, які доберуть учні, записати на дошці.
V.РЕФЛЕКСІЯ
ГРА  «Так чи ні»
-Спільна частина споріднених слів називається коренем.( так)
-Слова мак і макарони- спільнокореневі. (ні)
-Спільнокореневіслова мають спільний корінь(так)
-Слова малина, малинка, малиновий, мальва-споріднені. (ні)
-Слова весна, весняний, весело, веснянка- спільнокореневі. (ні)
VI.   ПІДСУМОК УРОКУ

— Які слова називаються спорідненими? Наведіть приклади.
— Як їх ще називають?
— Як визначити корінь у слові? Наведіть приклади.
VII.  ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 121, вправа 3.( до підкреслених слів із тексту дібрати спільнокореневі слова.)


Комментариев нет:

Отправить комментарий